wtorek, 17 maja 2011

Języki

Języki, jakimi posługują się mieszkańcy Indii, należą do dwóch głównych rodzin językowych: indoaryjskiej i drawidyjskiej. Językami należącymi do pierwszej mówi około 74% ludności, do drugiej - 24%. Oficjalnym językiem kraju jest hindi, posługuje się nim najwięcej osób (ok. 337 milionów), podczas gdy bengalskim mówi ok. 207 milionów. Angielski jest powszechnie używany w biznesie i administracji.

Etykieta i zwyczaje

Prawa ręka służy do jedzenia, lewa jest nieczysta i służy do higieny osobistej. Pieniądze w sklepach podajemy tylko prawą ręką! Lewą ręką nie dotykamy jedzenia, nie dotykamy też nią innych osób. 
Wchodząc do świątyń hinduskich i meczetów, pamiętajcie o zdjęciu butów. Musicie mieć też świadomość, że do niektórych ortodoksyjnych świątyń nie zostaniecie wpuszczeni. Kobiety powinny pamiętać o założeniu w meczecie chusty na głowę i ramiona.
Targować należy się o wszystko. Dokonując poważniejszych zakupów wskazane jest zrobienie rekonesansu cen u różnych sprzedawców, wybranie najdogodniejszej opcji i potem targowanie się, na co czasem poświęca się nawet kilka godzin. Sprawdzać warto też różne opcje noclegów, możliwości transportu (szczególnie riksz pod dworcami) itp.
Pokręcenie głowa z prawa na lewo oznacza zgodę, przyzwolenie, potwierdzenie itp., ogólnie „tak”. 
Ludzie przyglądają się białym, trzeba się na to nastawić i potraktować z humorem.
Jeśli chcecie komuś zrobić zdjęcie, zapytajcie najpierw o pozwolenie, nie każdy chce być fotografowany (zwłaszcza jeśli chodzi o muzułmanów), no może z wyjątkiem dzieciaków, które same włażą w obiektyw, niestety często krzycząc zaraz potem: five rupies, madame! Często kiedy zrobicie zdjęcie, sami będziecie poproszeni o zapozowanie.

Religia

Indie to kraj, w którym ważną rolę odgrywa religia. Dlatego też miejsca kultu, takie jak świątynie, kaplice czy grobowce są szczególnie szanowane. Mając w planach zwiedzanie takich obiektów powinniśmy wiedzieć jak się w takich miejscach zachować. Przede wszystkim musimy się odpowiednio ubrać. Nie jest dozwolone abyśmy wchodząc do miejsc dla Hindusów świętych mieli na sobie koszulki bez rękawko lub krótkie spodenki. Krzyki i komentarze uważane są za brak szacunku i pokory. Również powinniśmy powstrzymać się z paleniem a także trzymaniem za rękę. Najważniejsze to pamiętać by przed wejściem do świątyni zdjąć buty, a będąc w środku nie dotykać żadnych posągów. Również fotografowanie jest zabronione. Jednak, jeżeli nie jesteśmy pewni powinniśmy wcześniej zapytać. Pamiętać należy, że kobiety nie mogą siedzieć razem z mężczyznami, a do większości meczetów mogą wejść jedynie wyznawcy islamu.

Małżeństwo w kulturze Indii

Pomimo tego, że istnieją formalne różnice w procedurze zawierania związków małżeńskich w zależności od regionu i wyznania, małżeństwa aranżowane są tradycyjne dla prawie każdej społeczności w Indiach. Dziś, poza zamieszkującą w miastach klasą średnia, są wciąż szeroko praktykowane. Małżeństwa z miłości postrzega się zazwyczaj źle jako impulsywne akty namiętności. Przez instytucję aranżowanego małżeństwa w obrębie kasty rodzice kontrolują nie tylko swoje dorosłe dzieci, ale strukturę społeczną i cały system kastowy.

Generalnie w kraju istnieją dwa modele małżeństwa: północno-indyjski, w którym mężczyzna nie może poślubić bliskiej kuzynki oraz południowo-indyjski, w którym kuzynka pierwszego stopnia jest idealną małżonką. Na południu zdarzają się też małżeństwa pomiędzy wujem i siostrzenicą lub bratanicą.

Stroje indyjskie

   Tradycyjny indyjski strój różni się pod względem kolorystyki i stylu w zależności od regionu, czego przyczyną są między innymi zmiany klimatyczne. Popularne ubrania to zazwyczaj drapowane tkaniny, takie jak sari w przypadku kobiet i dhoti lub lungi w przypadku mężczyzn. Dodatkowo, częściowo pod wpływem historycznego panowania Brytyjczyków, noszone są spodnie i koszule w stylu zachodnim.
    Najbardziej tradycyjnym strojem Indyjskim, a także najchętniej kupowanym przez zagraniczne turystki jest sari. Jest to pas materiału o długości od 5 do 9 metrów, który najczęściej zawija się dookoła talii. Jest on tak zręcznie układany i formowany w fałdy, że nie wymaga zszywania. Strój ten najczęściej ubierany jest na halkę oraz bluzkę z krótkim rękawkiem. Nie jest on jednak najbardziej wygodnym strojem dla kobiet z Europy dlatego często materiał służy im do upiększania mieszkań. Stroje te odznaczają się ogromną różnorodnością wzorów i kolorów, co niewątpliwie jest wielką atrakcją dla turystów.
  
   Natomiast jeżeli chodzi o mężczyzn to preferują oni bardziej zachodni styl ubierania (koszule i spodnie). Jednak te bardziej tradycyjne ubrania również są dość popularne. Jednym z nich jest dhoti czyli tradycyjny strój męski. Jest to upięty w pasie kawałek materiału, zwykle w jasnych kolorach. Natomiast strojem regionalnym noszonym zarówno przez mężczyzn jak i kobiety jest mundu - rodzaj sarongu, z kolorowym paskiem.

Święta i festiwale

   Święta i festiwale mające miejsce w Indiach odznaczają się dużą różnorodnością. Niektóre z nich są świętami typowo regionalnymi. Inne są hucznie obchodzone na całym terenie tego kraju. Większość z nich odbywa się w czasie "purnima" (pełnia księżyca). Mieszkańcy Indii uważają bowiem ten czas za szczęśliwy. Ponieważ świąt i festiwali jest w Indiach bardzo wiele dlatego skupmy się na bardziej znanych.
   Pierwszym z nich jest Holi. Jeden z bardziej kolorowych obrzędów. Jest to święto wiosny i radości. Jego geneza wywodzi się z różnych Indyjskich mitów. Obchodzone jest w okresie między lutym a marcem, gdy księżyc jest w pełni. Ludzie bawią się na ulicach. Obsypują przyjaciół kolorowymi proszkami. Świętu towarzyszą również kolorowe pochody.
   Kolejnym wartym opisania świętem jest Diwali czyli Indyjskie święto lamp. Zapalona lampa symbolizuje przegraną zła w walce z dobrem. Ludzie zapalają przed domami oliwne lampki, aby oddać cześć i powitać boginię szczęścia (Lakszmi). Dodatkowo podczas święta miejsce mają pokazy sztucznych ogni i fajerwerków.
   Świętem religijnym obchodzonym na przełomie sierpnia i października jest Karwa Chauth. Tego dnia najważniejszymi osobami są zamężne kobiety. To one przez cały dzień poszczą i modlą się w intencji swoich mężów, aby potem otrzymać od nich różne prezenty. Święto to obchodzone jest raz do roku na terenie całych Indii.

Taj Mahal

Taj Mahal jest położony nad rzeką Jamuną, 1,5 km od Czerwonego Fortu - który jest zwany indyjskim architektonicznym cudem świata. Budowla została wzniesiona w XVII w. na zlecenie Szach Dżahana. Kompleks budowlany Taj Mahal składa się z głównej świątyni z wielką, cebulastą kopułą, charakterystyczną dla sztuki Islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety - wieże strażnicze. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Całość robi wrażenie idealnej harmonii.

Mumbaj

Mumbaj czyli dawniej Bombaj - to stolica stanu Maharasztra, która jest położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim. Wraz z miastami satelitarnymi tworzy wielkią konurbację miejską. Dzięki naturalnemu portowi jest to także największy port zachodnich Indii. Jest to również wielki ośrodek finansowy. Siedziby tu mają liczne banki, giełda oraz liczne indyjskie firmy i korporacje. Miasto jest często jest nazywane Bollywoodem, gdyż jest to stolica indyjskiej kinematografii. Tutejsze wytwórnie produkują rocznie najwięcej filmów na świecie. 



Kalkuta

Kalkuta jest położona w płn - wsch Indiach, w delcie rzeki Ganges, szczyci się licznymi zabytkami architektury pałacowej i hinduskimi światyniami. Warto w Kalkucie zobaczyć: Muzeum Wiktorii, ogród botaniczny, katedrę św. Pawła, świątynię Kali, most Hawra, budynki rządowe, ratusz miejski, gmach Sądu Najwyższego, Dom Matki Teresy. 


Khajuraho

Khajuraho jest to nazwa niedużego miasta, które kryje w sobie tajemnicę powstania rozległego kompleksu wielkich świątyń, które słyną z mistrzowskich rzeźbień przedstawiających ponad tysiąc lat historii Indii. Z murów tych świątyń można odczytać opowieści o bogach i wojownikach, podróżach i walkach.

Udaipur

 Udaipur - właśnie nazywa się miasto, w którym zwiedzający je turysta może stwierdzić, że jego marzenie o Indiach się spełniło. Położone jest pomiędzy zielonymi wzgórzami, nad jeziorem Pichola, na którego małych wyspach podziwiać można marmurowe pałace władców Radżastanu.